Nyheter
NCC Presstjänst: 08-585 519 00, press@ncc.se
Miljöpris till NCC-byggda bostadsprojektet Kungsörnen i Helsingborg
Vid gårdagens Betonggalan vann Kungsörnen i Helsingborg Årets miljöpris för att det ”visar att nybyggnation av flerbostadshus kan ske med låg klimatpåverkan, kostnadseffektivitet och bibehållen kvalitet och standard”. Kungsörnen är byggt av NCC på uppdrag av Helsingborgshem.
NCC tecknar ramavtal med Örebro kommun för beläggningsarbeten
NCC har tecknat avtal med Örebro kommun gällande beläggningsarbeten i Örebro. Avtalet har ett beräknat ordervärde om cirka 30 MSEK årligen.
AI driver byggbranschen framåt inom arbetsmiljö och hållbarhet
AI-tekniken har tagit enorma kliv under det senaste året, och även NCC håller ögonen på hur vi bäst ska ta del av teknikutvecklingen. NCC:s Christina Claeson-Jonsson har talat med tidningen Byggindustrin och säger bland annat att vi kommer se stora framsteg i arbetet med arbetsmiljö, hållbarhet, produktivitet och kvalitet tack vare AI.
Tre NCC-projekt prisas i Sweden Green Building Awards
I årets Sweden Green Building Awards utsågs ICA:s e-handelslager i Arendal till Årets BREEAM-byggnad, Stenängsskolan i Huddinge till Årets Miljöbyggnad och Fyrspåret Malmö-Lund fick priset Årets utmärkelse som hållbar infrastruktur.
NCC river bro och bygger 100 meter väg på bara två dagar
En intensiv helg stundar i Göteborg. 22-24 april stängs E6 av mellan Olskroksmotet och Ringömotet i Göteborg och under helgen ska en tågbro ska rivas och 100 meter väg byggas. Det blir ett par rejält bråda dagar.