Delårsrapport för tredje kvartalet och januari-september 2026
Starkt resultat
– Samtliga affärsområden förbättrade resultatet i kvartalet och orderingången ökade. Med försäljningen av affärsområde Industry tar vi ett viktigt steg mot ett mer fokuserat NCC, inriktat på bygg och anläggning, säger Tomas Carlsson, vd och koncernchef NCC.
- Högre orderingång än motsvarande kvartal föregående år, för fjärde kvartalet i rad
- Ökade marginaler inom bygg och anläggning
- Rekordresultat inom affärsområde Industry
- Starkt kassaflöde från den löpande verksamheten
- Rörelseresultatet före jämförelsestörande poster uppgick till 831 (767) MSEK för kvarvarande och avvecklad verksamhet
- I resultatet ingår jämförelsestörande poster på 198 MSEK relaterat till flytten av NCC:s huvudkontor. Flytten ger besparingar på 50 MSEK årligen med full effekt från 2028
- NCC har tecknat avtal om att avyttra Industry för ett företagsvärde på 8,2 Mdr SEK
- Affärsområdet Industry klassificeras i denna rapport som avvecklad verksamhet (IFRS 5)
Tredje kvartalet 2026, kvarvarande verksamhet
- Orderingången uppgick till 10 832 (8 768) MSEK
- Nettoomsättningen uppgick till 10 066 (10 067) MSEK
- Rörelseresultatet före jämförelsestörande poster uppgick till 290 (294) MSEK
- Rörelseresultatet efter jämförelsestörande poster uppgick till 92 (294) MSEK
- Resultatet efter finansiella poster uppgick till 63 (246) MSEK
- Resultatet efter skatt uppgick till 47 (172) MSEK
- Resultatet per aktie efter utspädning, före jämförelsestörande poster, uppgick till 2,07 (1,76) SEK
- Resultatet per aktie efter utspädning, efter jämförelsestörande poster, uppgick till 0,47 (1,76) SEK
Jan – sep 2026, kvarvarande verksamhet
- Orderingången uppgick till 32 369 (29 107) MSEK
- Nettoomsättningen uppgick till 29 092 (31 066) MSEK
- Rörelseresultatet före jämförelsestörande uppgick till 592 (689) MSEK
- Rörelseresultatet efter jämförelsestörande poster uppgick till 394 (689) MSEK
- Resultatet efter finansiella poster uppgick till 334 (596) MSEK
- Resultatet efter skatt uppgick till 247 (442) MSEK
- Resultatet per aktie efter utspädning, före jämförelsestörande poster, uppgick till 4,12 (4,52) SEK
- Resultatet per aktie efter utspädning, efter jämförelsestörande poster, uppgick till 2,52 (4,52) SEK
Tilläggsupplysning
Tredje kvartalet 2026, kvarvarande och avvecklad verksamhet
- Orderingången uppgick till 12 829 (11 135) MSEK
- Nettoomsättningen uppgick till 14 340 (14 168) MSEK
- Rörelseresultatet före jämförelsestörande poster uppgick till 831 (767) MSEK
- Rörelseresultatet efter jämförelsestörande poster uppgick till 633 (767) MSEK
- Resultatet efter finansiella poster uppgick till 600 (718) MSEK
- Resultatet efter skatt uppgick till 444 (534) MSEK
- Resultatet per aktie efter utspädning, före jämförelsestörande poster, uppgick till 6,13 (5,47) SEK
- Resultatet per aktie efter utspädning, efter jämförelsestörande poster, uppgick till 4,53 (5,47) SEK
Tilläggsupplysning
Jan - sep 2026, kvarvarande och avvecklad verksamhet
- Orderingången uppgick till 41 709 (38 530) MSEK
- Nettoomsättningen uppgick till 38 210 (39 788) MSEK
- Rörelseresultatet före jämförelsestörande poster uppgick till 1 229 (1 246) MSEK
- Rörelseresultatet efter jämförelsestörande poster uppgick till 1 031 (1 246) MSEK
- Resultatet efter finansiella poster uppgick till 960 (1 146) MSEK
- Resultatet efter skatt uppgick till 711 (865) MSEK
- Resultatet per aktie efter utspädning, före jämförelsestörande poster uppgick till 8,86 (8,85) SEK
- Resultatet per aktie efter utspädning, efter jämförelsestörande poster, uppgick till 7,25 (8,85) SEK
NCC Industry redovisas som avvecklad verksamhet
Från och med tredje kvartalet 2026 redovisas NCC Industry som avvecklad verksamhet i enlighet med IFRS 5, till följd av det bindande avtalet om försäljning av verksamheten. Därmed särredovisas Industry från NCC:s kvarvarande verksamhet, trots att transaktionen ännu inte har slutförts.
Eftersom transaktionen förväntas slutföras under andra halvåret 2027 och Industry fram till dess fortsatt ingår i NCC-koncernen och bidrar till koncernens resultat och kassaflöde, lämnar NCC även kompletterande finansiell information som om IFRS 5 inte hade tillämpats. Informationen omfattar både kvarvarande och avvecklad verksamhet och benämns ”Tilläggsupplysning”.
Upplysningsvis kan nämnas att rörelseresultatet för kvarvarande verksamhet belastas av merparten av centrala koncernkostnader samt till viss del av kostnader för stödfunktioner, vilka redovisas inom Övrigt och elimineringar. Efter avyttringen kommer centrala kostnader att anpassas till NCC:s nya struktur. Generellt kommer supportkostnaderna att anpassas till den kvarvarande verksamhetens behov. Exempelvis har beslut redan fattats om kostnadsbesparingar kopplade till NCC:s största kontor i Sverige.
Informationsmöte
NCC:s vd och koncernchef Tomas Carlsson och ekonomi- och finansdirektör Katarina Wilson presenterar delårsrapporten vid en webcast och telefonkonferens den 3 november 2026 kl. 09.00. Presentationen hålls på engelska. Presentationsmaterial kommer att finnas på ncc.se/ir från cirka kl. 08.00.
För att delta per telefon vänligen ring något av följande nummer fem minuter före konferensen startar.
SE: +46 8 505 100 31
UK: +44 203 059 58 63
US: +1 631 570 56 13
Denna information är sådan information som NCC AB är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning. Informationen lämnades, genom nedan kontaktpersons försorg, för offentliggörande den 3 november, 2026 kl. 07.10 CET.
För ytterligare information, vänligen kontakta:
Katarina Wilson, ekonomi- och finansdirektör (CFO), 070-362 87 03
Andreas Koch, kommunikations- och IR-direktör, 070-509 77 61
NCC:s presstjänst: 08-585 519 00, press@ncc.se, NCC:s Mediabank
Om NCC. NCC är ett av de ledande byggföretagen i Norden. Som expert på att driva komplexa byggprocesser bidrar NCC till byggande som har en positiv inverkan på kunderna och på samhällets utveckling i stort. Verksamheten omfattar bygg- och infrastrukturprojekt, produktion av asfalt och stenmaterial samt kommersiell fastighetsutveckling. 2025 omsatte NCC ca 56 miljarder SEK och hade 11 500 anställda. NCC:s aktier är noterade på Nasdaq Stockholm.