Pressmeddelanden
NCC Presstjänst: 08-585 519 00, press@ncc.se

NCC bygger nya lokaler till finska Tullen
NCC har fått i uppdrag av det statliga fastighetsbolaget Senatfastigheter att bygga nya lokaler till den finska Tullen. Den nya byggnaden byggs i Vanda, norr om Helsingfors och ordervärdet uppgår till cirka 440 MSEK.
NCC inleder samarbete om regemente i Kristinehamn
NCC och Fortifikationsverket har tecknat ett samverkansavtal om att projektera och i nästa steg bygga ett helt nytt artilleriregemente i Kristinehamn. Det nya regementet är en viktig del i uppbyggnaden av den svenska försvarsförmågan. I ett nästa steg tecknas entreprenadkontrakt för att inleda produktionen.
NCC renoverar bostäder i Ålborg
NCC har fått i uppdrag av det kommunala bostadsbolaget Himmerlands Boligförening att renovera 350 bostäder i Ålborg, Danmark. Ordervärdet uppgår till cirka 220 MSEK.
NCC arrangerar Awareness day för 16:e året i rad – fokus på riskbeteenden
Idag arrangeras säkerhetsdagen Awareness day på NCC:s alla arbetsplatser i Sverige, Danmark, Norge och Finland. Aktiviteten är viktig i NCC:s arbete med att skapa en stark företagskultur som stödjer säkerhet. Precis som tidigare år står riskbeteenden i fokus.
Omvandling av aktier i NCC AB, augusti 2026
Enligt NCC:s bolagsordning har ägare till aktie av serie A rätt att begära att sådan aktie omvandlas till aktie av serie B. Genom omvandling minskar det totala antalet röster i bolaget.