Möt våra medarbetare

Möt några av NCC:s medarbetare som med sin kompetens och erfarenhet bidrar till att skapa framgångsrika byggprojekt. Här kan du lyssna till berättelser med några medarbetare och höra om deras spännande arbete. På NCC bygger vi saker tillsammans, karriärer är ett exempel.

– Mitt jobb har ett syfte eftersom jag får vara med och bidra till samhället. Att få bidra till utvecklad järnväg, tunnelbana och vattenrening, som många människor kommer ha nytta av, känns jättebra.

Charlotte, Purchasing Manager Infrastructure

– NCC är ett företag som vill utveckla sina medarbetare till att bli ännu bättre. En intressant arbetsgivare som har mycket att erbjuda.

Michael, Area Manager Industry

– Inom vårt dynamiska område blir man aldrig fullärd. Det är en ständig utveckling och väldigt motiverande att jobba och hitta lösningar tillsammans, det finns så mycket kompetens inom bolaget.

Cecilia, Fastighetsutvecklare Property Development

– Det bästa med mitt jobb är att det är varierande. Det händer mycket hela tiden och vi jobbar bra tillsammans.

Jiri, Pålkransmaskinist Hercules

– Det bästa med NCC är möjligheten att jobba med spännande och utmanande projekt. Det är roligt att få vara del av ett företag som värdesätter hållbarhet och innovation och som trots det stora bolaget lyckas främja utveckling och se individen.

Elsa, Projekteringsledare Building

– Att följa ordning och skyddsregler är en självklarhet även om det tar extra tid. Jag är stolt över att NCC prioriterar frågor kopplade till hälsa och säkerhet.

Torbjörn, Arbetsmiljöspecialist Infrastructure

– Jag tycker ledarskap är kul. Det är roligt att se andra lyfta, lyckas eller göra något utmanande och klara det.

Tobias, Teknikchef