Hoppa till huvudinnehåll
  • Media
  • Investor Relations
  • Jobba på NCC
  • Hållbarhet
  • För leverantörer
    • Sverige
    • Norge
    • Danmark
    • Suomi
    • English
  • NCC Logo
  • NCC Logo
  • Vårt erbjudande
  • Fastigheter
  • Våra projekt
  • Om NCC
  • Kontakta oss
    • Pressmeddelanden
      • Börsinformation
    • Nyheter
    • NCC:s blogg
    • Mediakontakter
    • Bilder och film
    • Prenumerera på pressmeddelanden
    • NCC i Sociala Medier
    • Digitala Events
    • Podcast från NCC
    • NCC i Almedalen
    • Arbetsplatsbesök

    Nyheter

    NCC Presstjänst: 08-585 519 00, press@ncc.se

    Senaste 2025 2024 2023 2022 2021 2020
    Alla Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec

    Viktigt steg taget för spårbarhet i hela byggprocessen och en byggnads livscykel

    Under 2018 fattade ledande aktörer i byggbranschen (NCC, Peab, Skanska, JM, Veidekke, Byggmaterialindustrierna, Byggmaterialhandlarna och BIM Alliance) ett branschgemensamt beslut om att använda GTIN, Global Trade Item Number, som standardiserad identifikation för byggprodukter. Nu har ett nytt enhälligt beslut om GTIN-regler anpassade för byggbranschen i Sverige, och på sikt globalt, fattats.

    2021-04-20

    NCC tecknar hyresavtal med Viatris i Järva Krog

    NCC har tecknat hyresavtal med läkemedelsföretaget Viatris som flyttar in i nya kontorslokaler i Järva Krog, Stockholm. I den framväxande kvartersstaden får företaget ett modernt, miljöcertifierat och flexibelt kontor i attraktivt läge.

    2021-04-19

    NCC avbryter samarbete med underentreprenör i projekt Västlänken, deletapp Centralen

    NCC väljer att avsluta samarbetet med en underentreprenör i projekt Västlänken, deletapp Centralen i Göteborg. Anledningen är att underentreprenören misstänks ha brutit mot NCC:s uppförandekod.

    2021-04-09

    NCC samverkar kring hyresrätter i Malmö

    NCC har inlett ett samarbete med City Entreprenad AB för att planera en nybyggnad av cirka 130 hyresrätter i flerbostadshus i centrala Malmö.

    2021-04-08

    Hur bygger man sjöledningar under sank havsbotten?

    Sommartid ökar befolkningen i Strömstad kommun kraftigt. Det ställer i sin tur höga krav på vattenledningssystemet. Genom att anlägga nya sjöledningar vill kommunen möjliggöra för att ytterligare bebyggelse kan använda spillvattensystemet så att fler kan bo och vistas där. Det är NCC som anlägger ledningarna.

    2021-03-29
    1
    ...
    58 59 60 61 62
    ...
    73

    Sök

    Kontakta oss

    08-585 510 00 info@ncc.se
    Media Investor Relations Jobba på NCC Hållbarhet För leverantörer
    Vårt erbjudande Fastigheter Våra projekt Om NCC Kontakta oss
    Visselblåsning Om GDPR MyNCC NCC Reused NCC Ballast Blogg: blog.ncc.se
    @NCC.AB @NCC @NCC_se @NCC
    © NCC 2025
    Om webbplatsen