Hoppa till huvudinnehåll
  • Media
  • Investor Relations
  • Jobba på NCC
  • Hållbarhet
  • För leverantörer
    • Sverige
    • Norge
    • Danmark
    • Suomi
    • English
  • NCC Logo
  • NCC Logo
  • Vårt erbjudande
  • Fastigheter
  • Våra projekt
  • Om NCC
  • Kontakta oss
    • Pressmeddelanden
      • Börsinformation
    • Nyheter
    • NCC:s blogg
    • Mediakontakter
    • Bilder och film
    • Prenumerera på pressmeddelanden
    • NCC i Sociala Medier
    • Digitala Events
    • Podcast från NCC
    • NCC i Almedalen
    • Arbetsplatsbesök

    Börsinformation

    Här presenteras börspåverkande pressmeddelanden, inklusive finansiella rapporter, från NCC.

    Senaste 2026 2025 2024 2023 2022 2021
    Alla Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec

    NCC uppdaterar finansiell kalender

    NCC AB har beslutat att tidigarelägga delårsrapporten för andra kvartalet och perioden januari-juni 2026. Nytt rapportdatum är 14 juli 2026.

    2026-03-04 11:00

    Valberedningens förslag till styrelse i NCC AB 2026

    NCC:s valberedning föreslår sju ordinarie styrelseledamöter utan suppleanter, med omval av Alf Göransson som styrelseordförande, för beslut vid årsstämman. Som ny ledamot föreslås Niklas Persson, affärsområdeschef på Hitachi Energy. Simon de Château har avböjt omval. Övriga styrelseledamöter föreslås för omval.

    2026-02-26 13:00

    Delårsrapport för fjärde kvartalet och helåret 2025

    Starkt underliggande resultat

    2026-02-05 07:10

    NCC utser Tomas Brannemo till ny affärsområdeschef för Infrastructure

    NCC har utsett Tomas Brannemo till ny affärsområdeschef för NCC Infrastructure. Han tillträder 2 mars 2026 och blir medlem i NCC:s koncernledning. Tomas efterträder Kenneth Nilsson, som så småningom kommer att gå i pension.

    2026-01-27 08:30

    NCC gör nedskrivning av fastighetsvärden. Starkt underliggande rörelseresultat i fjärde kvartalet

    NCC genomför nedskrivningar på cirka 1,4 miljarder kronor, främst relaterade till förändringar i bedömningar av fastighetsvärden inom Property Development. Nedskrivningarna kommer att redovisas som en jämförelsestörande post i resultatet för fjärde kvartalet, i huvudsak i rörelseresultatet. Nedskrivningarna är icke kassaflödespåverkande och påverkar inte NCC:s förmåga att lämna utdelning. Enligt preliminära siffror väntas NCC:s nettoomsättning under fjärde kvartalet 2025 uppgå till 15 929 miljoner kronor och rörelseresultatet (EBIT) till 692 miljoner kronor, exklusive jämförelsestörande poster. Orderingången var god under det fjärde kvartalet och antalet samarbetsavtal i tidig fas är på en mycket hög nivå.

    2026-01-22 08:30

    NCC utser Katarina Wilson till ny CFO

    NCC har utnämnt Katarina Wilson till ny ekonomi- och finansdirektör (CFO). Hon efterträder Susanne Lithander som kommer att gå i pension. Katarina tillträder senast den 1 juni 2026 och kommer att ingå i NCC:s koncernledning.

    2025-12-01 15:00

    Delårsrapport för tredje kvartalet och januari-september 2025

    Stark resultatutveckling

    2025-10-23 07:10

    Förändringar i NCC:s valberedning

    Mats Hellström som representerar Nordea Fonder blir ny ledamot i NCC:s valberedning. Anna Magnusson som representerar Första AP-fonden lämnar valberedningen, då fonden konsolideras vid årsskiftet.

    2025-09-05 09:00

    Delårsrapport för andra kvartalet och första halvåret 2025

    Fortsatt stabil utveckling

    2025-07-15 07:10

    Omvandling av aktier i NCC AB, juni 2025

    Enligt NCC:s bolagsordning har ägare till aktie av serie A rätt att begära att sådan aktie omvandlas till aktie av serie B. Genom omvandling minskar det totala antalet röster i bolaget.

    2025-06-30 11:00
    1 2 3 4 5 6
    Bild på Halogalandsbron i Norge
    Investor Relations

    Här hittar du all finansiell information kring NCC-koncernen och det som berör dig som är aktieägare i NCC.

    Investor Relations

    Sök

    Kontakta oss

    08-585 510 00 info@ncc.se
    Media Investor Relations Jobba på NCC Hållbarhet För leverantörer
    Vårt erbjudande Fastigheter Våra projekt Om NCC Kontakta oss
    Visselblåsning Om GDPR MyNCC NCC Ballast Blogg: blog.ncc.se
    @NCC.AB @NCC @NCC_se @NCC
    © NCC 2026
    Om webbplatsen