Hoppa till huvudinnehåll
  • Media
  • Investor Relations
  • Jobba på NCC
  • Hållbarhet
  • För leverantörer
    • Sverige
    • Norge
    • Danmark
    • Suomi
    • English
  • NCC Logo
  • NCC Logo
  • Vårt erbjudande
  • Fastigheter
  • Våra projekt
  • Om NCC
  • Kontakta oss
    • Pressmeddelanden
      • Börsinformation
    • Nyheter
    • NCC:s blogg
    • Mediakontakter
    • Bilder och film
    • Prenumerera på pressmeddelanden
    • NCC i Sociala Medier
    • Digitala Events
    • Podcast från NCC
    • NCC i Almedalen
    • Arbetsplatsbesök

    Börsinformation

    Här presenteras börspåverkande pressmeddelanden, inklusive finansiella rapporter, från NCC.

    Senaste 2025 2024 2023 2022 2021 2020
    Alla Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec

    Ändrade förslag avseende utdelning och arvoden

    Med anledning av den rådande osäkerheten i samhället till följd av coronaviruset föreslår NCC:s styrelse att årsstämman som äger rum den 1 april inte fattar beslut om att lämna någon utdelning. Istället avser styrelsen att, om förutsättningarna medger, kalla till en extra bolagsstämma senare under året för att då besluta om utdelning. NCC:s valberedning har också beslutat föreslå oförändrade styrelsearvoden jämfört med 2019.

    2020-03-30 16:30

    Information gällande NCC:s årsstämma den 1 april 2020 med anledning av coronavirus

    NCC planerar att hålla årsstämma som tidigare meddelat den 1 april kl 16.30 på Norra Latin, Drottninggatan 71 B, Stockholm. NCC kommer dock vidta försiktighetsåtgärder för att minska risken för smittspridning med anledning av coronaviruset. Vi följer utvecklingen i samhället noga och kommer att revidera beslutet vid behov.

    2020-03-23 17:48

    Reviderat förslag till utdelning

    NCC:s styrelse har tidigare föreslagit en utdelning på 5 SEK per aktie uppdelat på två utbetalningstillfällen, med 2,50 SEK per aktie i april och 2,50 SEK per aktie i november. Med anledning av rådande osäkerhet i samhället föreslår nu styrelsen att årsstämman den 1 april endast beslutar om en utdelning om 2,50 SEK per aktie, med den 3 april som avstämningsdag. Styrelsens ambition är att, om förutsättningarna medger, kalla till en extra bolagsstämma för beslut om en andra utdelning.  

    2020-03-23 17:45

    NCC:s årsredovisning 2019 tillgänglig på ncc.se

    Nu finns NCC:s årsredovisning för 2019 tillgänglig digitalt på www.ncc.se/ir.

    2020-03-09 11:00
    Bild på Halogalandsbron i Norge
    Investor Relations

    Här hittar du all finansiell information kring NCC-koncernen och det som berör dig som är aktieägare i NCC.

    Investor Relations

    Sök

    Kontakta oss

    08-585 510 00 info@ncc.se
    Media Investor Relations Jobba på NCC Hållbarhet För leverantörer
    Vårt erbjudande Fastigheter Våra projekt Om NCC Kontakta oss
    Visselblåsning Om GDPR MyNCC NCC Reused NCC Ballast Blogg: blog.ncc.se
    @NCC.AB @NCC @NCC_se @NCC
    © NCC 2025
    Om webbplatsen