Pressmeddelanden
NCC Presstjänst: 08-585 519 00, press@ncc.se
Kommuniké från NCC:s årsstämma 2025
Vid dagens årsstämma i NCC fattade aktieägarna beslut om bland annat fastställande av resultat- och balansräkning, utdelning, nytt långsiktigt prestationsbaserat incitamentsprogram samt överlåtelse, respektive bemyndigande för styrelsen avseende återköp, av egna aktier av serie B.
NCC tecknar asfaltsavtal för 840 miljoner kronor i norra Sverige
NCC har tecknat 19 avtal med Trafikverket för vägunderhåll i norra Sverige. Avtalen löper under 2025 och har ett samlat ordervärde på cirka 840 miljoner kronor.
Delårsrapport för första kvartalet 2025
Stabil start på året.
NCC bygger ny grundskola i Ängelholm
NCC ska i samverkan med Ängelholmslokaler bygga en ny grundskola för 550 elever. Projektet är en totalentreprenad i partnering och ordervärdet uppgår till cirka 250 MSEK. För att markera att projektet nu övergår i byggfas genomfördes idag en första ceremoniell gjutning.
NCC tecknar ytterligare asfaltskontrakt i Norge för cirka 750 miljoner kronor
NCC har tecknat ytterligare 14 asfaltskontrakt med Statens vegvesen (norska Trafikverket) och regioner i Norge. Uppdragen löper över ett år och det samlade ordervärdet för kontrakten uppgår till cirka 750 MSEK.