Pressmeddelanden
NCC Presstjänst: 08-585 519 00, press@ncc.se
NCC bygger nya kontorsytor för BAE Systems Hägglunds i Örnsköldsvik
NCC får ytterligare uppdrag för BAE Systems Hägglunds i Örnsköldsvik. Projektet omfattar bygge av nya moderna kontors- och arbetsytor. Den nya entreprenadens ordervärde uppgår till cirka 250 MSEK och genomförs i samverkan.
NCC utser Tomas Brannemo till ny affärsområdeschef för Infrastructure
NCC har utsett Tomas Brannemo till ny affärsområdeschef för NCC Infrastructure. Han tillträder 2 mars 2026 och blir medlem i NCC:s koncernledning. Tomas efterträder Kenneth Nilsson, som så småningom kommer att gå i pension.
Inbjudan till presentation av NCC:s delårsrapport för det fjärde kvartalet och helåret 2025
NCC:s delårsrapport för det fjärde kvartalet och helåret 2025 offentliggörs torsdagen den 5 februari 2026. Rapporten kommer att skickas ut och publiceras på NCC:s webbplats ncc.se/ir omkring kl. 07.10.
NCC bygger till kontor åt polisen i Linköping
NCC ska på uppdrag av Intea Garnisonen AB och Polismyndigheten bygga till en kontorsbyggnad åt polisen i Linköping. Affären är en totalentreprenad och har ett ordervärde på cirka 170 MSEK.
NCC gör nedskrivning av fastighetsvärden. Starkt underliggande rörelseresultat i fjärde kvartalet
NCC genomför nedskrivningar på cirka 1,4 miljarder kronor, främst relaterade till förändringar i bedömningar av fastighetsvärden inom Property Development. Nedskrivningarna kommer att redovisas som en jämförelsestörande post i resultatet för fjärde kvartalet, i huvudsak i rörelseresultatet. Nedskrivningarna är icke kassaflödespåverkande och påverkar inte NCC:s förmåga att lämna utdelning. Enligt preliminära siffror väntas NCC:s nettoomsättning under fjärde kvartalet 2025 uppgå till 15 929 miljoner kronor och rörelseresultatet (EBIT) till 692 miljoner kronor, exklusive jämförelsestörande poster. Orderingången var god under det fjärde kvartalet och antalet samarbetsavtal i tidig fas är på en mycket hög nivå.
