
NCC Presstjänst: 08-585 519 00, press@ncc.se
NCC ska på uppdrag av CA Fastigheter bygga 18 exklusiva bostadsrätter i Lomma strand, Lomma kommun. NCC har tidigare byggt liknande bostäder åt samma kund i området. Affären är en totalentreprenad och har ett ordervärde på cirka 85 MSEK.
Det finska mediebolaget MTV har tecknat ett långt hyresavtal för cirka 6 000 kvadratmeter och flyttar sitt huvudkontor till Fredriksberg D, den fjärde och sista etappen i NCC:s utvecklingsprojekt i Helsingfors.
NCC har fått i uppdrag av Salems kommun att bygga Fågelsångens skola med plats för 500 elever samt en tillhörande idrottshall. Affären är en utförandeentreprenad och har ett ordervärde på cirka 320 MSEK.
Lönsamheten fortsätter att förbättras
NCC säljer den svenska och finska verksamheten inom division Road Services till det tyska noterade investmentbolaget Mutares (Frankfurt Stock Exchange: MUX). Affären beräknas få en marginellt negativ påverkan på resultatet och marginellt positiv påverkan på kassaflödet i det tredje kvartalet.
NCC har fått i uppdrag av Trafikverket att utveckla och bygga om riksväg 50 i Ludvika för ökad säkerhet och bättre trafikflöden genom staden. Uppdraget är en totalentreprenad och uppgår till cirka 240 MSEK.
NCC ska på uppdrag av Scandinavian Property Group bygga cirka 400 lägenheter, både bostadsrätter och hyresrätter, i Bålsta norr om Stockholm. Affären är en totalentreprenad och har ett ordervärde på cirka 450 MSEK.
NCC säljer den danska verksamheten inom division Road Services till det danska entreprenadföretaget Arkil A/S genom en aktieöverlåtelse. Affären får marginell positiv resultatpåverkan på NCC.
NCC ska tillsammans med Strömstad kommun förnya stadens avloppsledningar samt anlägga flera nya pumpstationer. Uppdraget sker i partnering och ordervärdet uppgår till cirka 90 MSEK.
Enligt NCC:s bolagsordning har ägare till aktie av serie A rätt att begära att sådan aktie omvandlas till aktie av serie B. Genom omvandling minskar det totala antalet röster i bolaget.
NCC ska tillsammans med Västfastigheter bygga en ny elkraftsanläggning till Skaraborgs Sjukhus i Skövde. Uppdraget är en totalentreprenad i partnering. Ordervärdet uppgår till cirka 150 MSEK.
NCC har fått i uppdrag att renovera tre våningar i 5:e Hötorgshuset i centrala Stockholm. På dessa våningsplan ska det nya digitala kulturcentret Space flytta in. Uppdragsgivare är AMF Fastigheter och projektet är en utförandeentreprenad i samverkan.
NCC ska tillsammans med Karlstads Bostads AB bygga 78 hyreslägenheter och en ny förskola centralt i Karlstad. Höghusen är de första i Karlstad som byggs med träkonstruktion. Ordervärdet uppgår till cirka 200 MSEK.
NCC har ingått avtal med Helsingfors stad om att bygga skolor i området Pakilanpuisto i samverkan och med strikta miljömål. Ordervärdet uppgår till cirka 280 miljoner kronor.