NCC i sociala medier

Nyfiken på vad som händer hos oss på NCC? Följ oss på sociala medier via länkarna nedan.

Läs de senaste inläggen på NCC:s blogg

Min första semester & insikter från en rotation på Affär

Hej igen, Efter en härlig sommarledighet – min första riktiga semester sedan jag började arbeta – är jag nu tillbaka på jobbet och ser fram emot en spännande höst! En rotation på Affär: Förra gången jag skrev mitt blogginlägg var jag kvar ute i projekt, sedan juni är jag numera på en rotation på Affär […] Inlägget Min första semester & insikter från en rotation på Affär dök först upp på NCC:s blogg.

När stenbrottet tystnar – då börjar naturen ta plats

Att arbeta med täkter är att arbeta med förändring. Under många år har vi på NCC brutit sten i Kallmora, strax norr om Norberg. Det är ett område med lång historia av täktverksamhet, även innan vi tog över.

Station Hagastaden, Sommarträff och Rökmaskin

Hej igen bloggen! Sedan sist har jag hunnit rotera från strategi till mitt nuvarande ställe, nämligen projekt Station Hagastaden. Här har jag varit sedan mitten av april, och skulle snart klassa mig som lite varm i kläderna (men inte i tunneln där temperaturen vare sig går upp eller ner).

Samtliga NCC projekt i hamn på Masthuggskajen i Göteborg

Jag heter Soumia El Ghazouani och är ansvarig fastighetsutvecklare för Habitat 7 och var även biträdande fastighetsutvecklare för Våghuset och Brick Studios – kontorshus som utvecklats och byggts av NCC på Masthuggskajen i Göteborg.

Tillbakablick, anbud och digitaliseringens fördelar

Från höstens rastplatsbygge till vårens digitala anbudsarbete – en händelserik tid som trainee på NCC. En tillbakablick till höstens projekt Vi börjar detta inlägg med en liten tillbakablick. Under min första rotation i höstas var jag med när vi byggde en rastplats och nu när sommaren börjat komma till Jämtland har planteringen kring rastplatsen slutförts.