NCC i sociala medier

Nyfiken på vad som händer hos oss på NCC? Följ oss på sociala medier via länkarna nedan

Läs de senaste inläggen på NCC:s blogg

”Många underskattar arbetet bakom asfalteringen”

Det är många olika parametrar som styr kvaliteten på asfalteringsjobb, bland annat gällande hur maskinerna används och i vilket skick de är. Och det är här jag och mitt team kommer in i bilden. Planerad service… Jag jobbar som teknikspecialist på Asphalt Middle Sweden och arbetar med att på olika sätt effektivisera asfaltbeläggningsarbetet för att […] Inlägget ”Många underskattar arbetet bakom asfalteringen” dök först upp på NCC:s blogg.

Så kommer du igång med strategisk partnering – råd till dig som beställare

Strategisk partnering skapar bättre förutsättningar för komplexa projekt – men kräver rätt förberedelser och arbetssätt. Med många års erfarenhet har jag lärt mig hur avgörande uppstarten, samsynen och det gemensamma lärandet är för att nå framgång.

Första dagen på jobbet – om och om igen

Tjena bloggen! Mitt namn är Adam och jag är MTP25-gruppens enda Finance-trainee. Mitt första halvår har sett lite annorlunda ut än de flesta andra traineer, dels för att jag hållit mig inne på huvudkontoret och inte i produktion, och dels för att jag hunnit med ganska många rotationer redan.

Rotation efter rotation – En trainees berättelse

Hej bloggen. Mitt namn är Wilmer Johansson och jag tog examen från civilingenjörsprogrammet Industriell ekonomi på Uppsala universitet sommaren 2025. Direkt därefter påbörjade jag NCC:s traineeprogram inom affärsområdet Infrastructure och nu har det blivit dags för mig att dela med mig av mina erfarenheter av programmet hittills.

Min SLP‑resa – reflektioner från ett år av utveckling

När jag började NCC:s Strategic Leadership Program visste jag inte riktigt vad jag gav mig in i. Jag hade föreställt mig något mer traditionellt – modeller, presentationer och PowerPoints. Istället kom jag in i ett rum möblerat i en hästsko, utan datorer, och med en grå anteckningsbok full av tomma sidor.