NCC i sociala medier
Nyfiken på vad som händer hos oss på NCC? Följ oss på sociala medier via länkarna nedan.
Läs de senaste inläggen på NCC:s blogg
Kundcenter – med fokus på digital försäljning
Jag heter Sofia Billhult, och jag är stolt över att arbeta med försäljning på NCC:s Kundcenter. Min roll handlar om att underlätta för kunder att göra affärer med oss, och jag har framförallt haft fokus på att utveckla vår onlineförsäljningskanal – vår webbshop.
Två rotationer och en tripp till Gbg!
Hallå bloggen! Senast ni hörde från mig skulle jag strax byta till min tredje rotation, tillbaka till Täby! Sen dess har jag hunnit byta till en fjärde rotation, med fokus på strategi som Hanna skrev i sitt senaste inlägg.
Biologisk mångfald – en naturlig del av NCC Stenmaterials verksamhet
Biologisk mångfald handlar om att bevara och stärka ekosystemen, och för NCC Stenmaterial är det en självklarhet att ta ansvar för den miljö vi verkar i. Våra täkter är en del av landskapet i många decennier, ibland längre, och jag tycker att det är en naturlig del av vårt arbete att skapa förutsättningar för biologisk […] Inlägget Biologisk mångfald – en naturlig del av NCC Stenmaterials verksamhet dök först upp på NCC:s blogg.
Konkurrensanalys tillsammans med traineekollegan Alva!
Hej igen! Sist ni hörde från mig hade jag påbörjat min andra rotation där jag samlade på mig produktionsnära erfarenhet genom att vara på site och arbeta nära projektchef och projektingenjörer. Då befann jag mig på hemmaplan i Jämtland.
Gotland är i trygga händer
Så kom den till slut, dagen då jag lämnade över Nybergs Entreprenad till en ytterst kompetent efterträdare. I åtta år har jag varit chef för Nybergs Entreprenad på Gotland och under de åren har jag fått vara med om en rad viktiga och spännande byggprojekt på ön.